V Rakovníku se konalo cvičení Joint Effort 2021

img_4568.jpg
  • 26.11.2021
  • kapitán Jakub Moravec

Joint Effort 2021

Od 18. do 26. listopadu 2021 se v Rakovníku konalo cvičení Joint Effort 2021, které se zaměřovalo na poskytování podpory hostitelskou zemí HNS pro koaličního partnera v rámci NATO na území České republiky. Hlavním úkolem bylo zabezpečení fiktivního přesunu spojence (konkrétně lokality RON – Rest Over Night v Rakovníku). Nasazeny byly téměř dvě stovky příslušníků Praporu podpory nasaditelných sil z Rakovníka, Agentury logistiky nebo ze 14. pluku logistické podpory, jenž představoval jednotky americké armády. 

„Výcvik se uskutečnil za splnění všech protiepidemických opatření. Maximální ochrana cvičících proti šíření nemoci SARS-COV2 pro nás byla prioritou. Cvičení se zúčastnili pouze vojáci, kteří byli očkováni,“ zdůrazňuje řídící cvičení plukovník gšt. Vít Watroba a dodává, že dodržování protiepidemických opatření je nejen nezbytností při současné zhoršující se situaci, ale zároveň i jedním z hlavních úkolů cvičení.

Příprava je klíčová

Výstavba stanového táboru začala již o týden dříve, než se konal samotný příjezd fiktivní americké kolony. Na základě požadavku našeho koaličního partnera připravil Prapor podpory nasaditelných sil 350 míst, ve kterých se ubytoval 60 vojáků ze 14. pluku logistické podpory.

„Když už naši příslušníci vystaví stanový prostor, tak je potřeba zajistit, aby v každém stanu byla lehátka, elektřina, topení a osvětlení. Také je v našich moderních varnách připravováno občerstvení, kdy jsme schopni z jedné připravit kolem 250 obědů. Tábor se neobejde bez hygienických prostor, prostě všechno co voják na takovém místě vyžaduje,“ dodává velitelka lokality RON kapitánka Zdeňka Lapáčková.

Se vším si poradí

Ostrá zkouška přišla v úterý. Příjezd kolony americké armády, kterou představovali naši kolegové z Pardubic a Klatov, odstartoval sérii incidentů dle námětu. Ty testovaly schopnosti vojáků v nejrůznějších situacích. „Cvičící nejsou předem informováni a musí reagovat na aktuální dění,“ popisuje plukovník Watroba a zdůrazňuje, že po celou dobu na průběh cvičení dohlížela kontrolní skupina, která jednotlivé činnosti a reakce postupně vyhodnocovala.

První incident, který vojáky čekal, bylo nepojízdné vozidlo. Druhý souvisel s velkým únikem oleje z koaličního vozidla v prostoru autoparku. Vojáci museli předejít ekologické katastrofě a situaci okamžitě vyřešit. V dalším případě si museli zase poradit se zraněným vojákem, u kterého bylo podezření na Covid-19. U toho případu museli dbát zvýšené opatrnosti a řádně jej ošetřit.

Průběh poskytnutí HNS

Cílem výcviku bylo, aby se příslušníci Praporu podpory nasaditelných sil zdokonalili v plánování a přípravě logistického zabezpečení HNS v reálných podmínkách.  „Prvotní službou, která byla poskytnuta po příjezdu kolony fiktivních aliančních vozidel, bylo dotankování pohonných hmot neboli PHM. Následně se vojenská technika přesunula na připravená parkovací místa, kde došlo ke kontrole vozidel a odstranění závad. Po tomto kroku se mohli vojáci ubytovat ve stanech a začít využívat hygienické zázemí a stravovací službu,“ vysvětluje kapitánka Zdeňka Lapáčková.

Rest Over Night (RON) neboli odpočinek přes noc je přesné vyjádření toho co následovalo dále. Mezitím byla pro koaliční příslušníky připravena služba v oblasti zdravotního zabezpečení, protiepidemických opatření, odtahového týmu, poskytnutí manipulačních prostředků, potenciálního úklid sněhu, a mnoho dalšího. Druhý den se vojáci začali připravovat na svůj odjezd, po němž se „rozboural“ stanový tábor.

Prověření schopností

Rakovnický prapor je stále ve výstavbě a k 1. 1. 2022 má dosáhnout počátečních operačních schopností, na jejichž prověření se cvičení zaměřuje. V Rakovníku slouží necelé dvě stovky vojáků a občanských zaměstnanců. V dalších letech se počítá s výrazným navýšením personálu. Postupně se doplňuje technika, materiál a revitalizují se kasárna.  Kapacita se bude navyšovat až do roku 2025, kdy by prapor měl být schopen dosáhnout plných operačních schopností.

Fotogalerie