„Host Nation Support“ reálná logistická operace

zastupce_reditele_alog_plukovnik_kolomy_zahajuje_stabni_nacvik.jpg
  • 15.10.2019
  • mjr. Petr Kostelka

U Agentury logistiky ve Staré Boleslavi proběhl ve dnech 8. – 10. října 2019 štábní nácvik na téma „ Řešení situací při plnění úkolů HNS LOC“.

Hlavním cílem nácviku bylo prohloubení znalostí, schopností a zkušeností příslušníků ALog získaných při plnění úkolů HNS, rozšířit zdrojový rámec v oblasti personálu a aktualizace souborů Standardních operačních postupů HNS LOC.

HNS LOC (Host nation support logistic operation center) je orgán ředitele Agentury logistiky zřizovaný modulárně na základě rozsahu požadovaného logistického zabezpečení pro každou aktivitu HNS realizovanou v rozsahu působnosti agentury. Každý modul tohoto centra vykonává činnost na základě schválených SOP (Standardních operačních postupů), které byly vytvořeny odbornými orgány ALog a které jsou po každé realizované aktivitě HNS aktualizovány a modifikovány o nově získané poznatky a postupy.

Hlavní cíl nácviku byl naplňován plněním dílčích úkolů, které vyplývaly z Odborného nařízení Ř ALog a cvičného SOR (Statement of Requirement), který modeloval požadavek ozbrojených sil USA na zabezpečení HNS pro prapor 2. CAVALRY (2.CR) přesunující se z posádky Vilseck (DEU) do výcvikového prostoru na území Polska. Trasa přesunu byla stanovena z hraničního přechodu Rozvadov na hraniční přechod Náchod s celodenním odpočinkem v posádce Stará Boleslav. Dále byly na trase přesunu plánovány dvě zastávky pro možnost doplnění techniky PHM a krátký odpočinek řidičů.

Dílčí úkoly zahrnovaly nejen stanovení podmínek pro samotný přesun cizích OS, ale hlavně přípravu komplexního logistického zabezpečení se zaměřením na ubytování, stravování, doplnění techniky PHM, vytvoření podmínek pro ošetření přesunující se techniky za dodržení všech ekologických i protipožárních opatření a norem a s plnohodnotným zdravotnickým zabezpečením. V rámci ŠN byla procvičena i komunikace s orgány státní správy i místní samosprávy, dále komunikace s ŘSD MD a PČR.

Výsledkem dvoudenního úsilí byl „Plán zabezpečení HNS“, který komplexně rozpracovává zasazení materiálně technického zabezpečení ve všech dotčených lokalitách, detailní stanovení směn pro tyto lokality ve stanoveném časovém rámci včetně rozsahu jejich odpovědnosti, harmonogram samotného přesunu, ale i dopisy hejtmanům a na základě součinnostních dohovorů, využití sil a prostředků oslovených rezortů dopravy a vnitra ČR.

Úkoly štábního nácviku byly splněny a tímto štábním nácvikem byla naplněna další etapa dlouhodobého plánovaného procesu přípravy personálu ALog v oblasti HNS, která již od roku 2014, kdy Summit NATO ve Walesu rozhodl o přijetí Akčního plánu připravenosti ( Readiness Action Plan), neustále rozšiřuje požadavek na komplexní logistické zabezpečení jednotek velmi vysoké pohotovosti VJTF ( Very High Readiness Join Task Force), v souvislosti s naplňováním hlavního úkolu těchto jednotek, který je závislý na okamžité mobilitě v rámci Evropy.

Příslušníci předurčení do operačního centra HNS LOC ALog jsou připraveni k realizaci úkolů spojených se zabezpečením HNS na území ČR.

Fotogalerie