- 2.10.2020
Centrální laboratoř PHM v Brně, která je součástí Centra zabezpečení materiálem týlových služeb v podřízenosti Agentury logistiky, sehrává již několik desítek let významnou a nezastupitelnou roli v rámci Služby PHM Armády České republiky. Tato laboratoř je vysoce specializovaným pracovištěm, zabezpečujícím úplné kontrolní zkoušky nejvyššího stupně laboratorní kontroly jakosti pohonných hmot a maziv v celém rezortu MO.
„Laboratoř používá pro svou činnost celou řadu unikátních laboratorních přístrojů, bohužel však unikátních převážně svým stářím a v dnešní době již i postupnou ne opravitelností“ seznamuje se stavem vedoucí laboratoře Ing. Irena Dobšíková, PhD. „Tento negativní stav v přístrojovém vybavení nastal v dubnu 2019 i u velmi využívaného přístroje na stanovení celkového obsahu síry v palivech, přičemž obsah síry je také první vlastností paliv, která je široce kontrolována současnou legislativou všech zemí světa ve vztahu k emisím“, vysvětluje Ing. Dobšíková a dodává: „…vzhledem k současnému vývoji a tlaku na ochranu životního prostředí je sledování parametru obsahu síry v palivech jedním ze stěžejních parametrů i v rezortu MO, který ročně spotřebovává provozem vojenské techniky značné množství pohonných hmot…“. „Neopravitelnost zastaralého přístroje tak značně omezila činnost naší laboratoře směrem k provádění kontrolní činnosti v oblasti dodržování stanovených jakostních specifikací u paliv dodávaných do rezortu MO“, dodává náčelník centra pplk. Radek Tvrdý a Ing. Dobšíková doplňuje, že „…k zajištění možnosti opětovného stanovení tohoto významného parametru kontrolního systému jakosti PHM v naší laboratoři bylo nutné prvotně vyspecifikovat vhodné analytické metody, umožňující stanovení takto nízkých hodnot síry s vyhovující mezí stanovitelnosti a následně i výběr vhodného laboratorního přístroje. Po důkladném zvážení všech možností řešení vzniklého problému byla, i z hlediska omezených finančních prostředků, vybrána metoda stanovení obsahu celkové síry v palivech v souladu s mezinárodními technickými normami ASTM D 5453 a ČSN EN ISO 20846 tzv. Metoda ultrafialové fluorescence“.
V druhé polovině roku 2019 byla zpracována odborná část specifikace pro nákup nového laboratorního přístroje, přičemž realizaci celé veřejné zakázky zabezpečovala ekonomická skupina našeho centra cestou vlastního akvizičního pracoviště, vedeného Ing. Igorem Adamovským, který uvedl: „…pro naše pracoviště to byla první investiční veřejná zakázka s tak vysoce odborným zaměřením, o to více nás těší její zdárné dokončení, jehož výsledkem bylo uzavření kupní smlouvy na pořízení moderního laboratorního analyzátoru Xplorer-TS, který na základě výsledků výběrového řízení dodala firma PRAGOLAB Praha. Přístroj se také podařilo zakoupit s výraznou úsporou finančních prostředků oproti plánu.“