Ohnivý drak se osvědčil

ohnovy_trenazer_fire_dragon_9000_je_inovovany_nastupce_typu_8000_a_7000_ve_kterych_uz_v_ceske_republice_vycvik_probihal.jpg
  • 8.2.2021
  • nadrotmistr Karel Hruša

Hašení požárů v uzavřených místnostech patří vůbec k nejtěžším úkolům, se kterými se mohou hasiči v praxi setkat.  Všeobjímající dým, šlehající plameny, pocit omezeného prostoru a hlavně obrovská zodpovědnost, kterou naši záchranáři cítí, když vstupují v podstatě do neznáma. U vojenských hasičů tomu není jinak. 

V minulém týdnu se u Agentury logistiky uskutečnilo vyhodnocení výcviku vojenských hasičů v ohňovém trenažeru Fire Dragon 9000. Za rok 2020 absolvovalo výcvik více než 180 hasičů z vojenských jednotek napříč celou armádou.

V průběhu videokonference se účastníci věnovali získaným poznatkům a zkušenostem z průběhu přípravy i vlastního výcviku. Dále se zabývali možnostmi na jeho zefektivnění a diskutovali jednotlivé klady i zápory. Trenažer je fyzicky velmi náročný, čemuž musí odpovídat i předchozí příprava našich hasičů. Minulý rok už jsme také byli ovlivněni pandemií, takže organizační tým musel řešit řadu záležitostí, ať už se jednalo o protiepidemická opatření nebo řešení náhrad za příslušníky v karanténě nebo nemocné.

“Výcvikem v ohňovém trenažeru se prohlubují praktické dovednosti v hašení požárů v uzavřených prostorech. Rádi bychom pokračovali a procvičili v tomto roce další dvě stovky vojenských hasičů,” upřesňuje podplukovník Lubomír Skalička, který má na starost hasičskou odbornost u Agentury logistiky a dodává, že další cvičení - pokud nám to probíhající pandemie dovolí - je plánováno na říjen tohoto roku. 

Co je Fire dragon?

Fire Dragon je mobilní ohňový trenažér na návěsu kamionu. Za použití vhodného paliva a vyvíječů kouře se v něm simulují požáry v uzavřených prostorech. Je zde vytvořena dokonalá iluze situací, se kterou se hasiči ve své praxi mohou setkat. Ocitají se mezi skutečnými plameny, jsou vystaveni extrémním teplotám v téměř nulové viditelnosti, vše za dodržení všech bezpečnostních opatření. Reálná zkušenost, zautomatizování naučených drilů, jednání ve stresových situacích, rychlost rozhodování. V tomto směru je trenažer naprosto jedinečný.

Od roku 2017 prošlo tímto výcvikem 350 příslušníků vojenských hasičských jednotek.

autor: majorka Denisa Vernerová

foto: kapitánka Lucie Machorková

Fotogalerie