Posádka Stará Boleslav dříve a dnes

img_8392_upr.jpg
  • 19.4.2021
  • nadrotmistr Karel Hruša

Historie

Stará Boleslav již mnoho let patří mezi nejvýznamnější posádková města v naší republice. Založení posádky se datuje ke konci 18. století, kdy císař Josef II. zřídil ve Staré Boleslavi vojenský hřebčín. V roce 1910 zde byla postavena krytá vojenská jízdárna a zřízena brigádní jezdecká škola. V roce 1936 pak byla dokončena nová jezdecká kasárna a ta jsou posádkovým sídlem dodnes. Po první světové válce se ve staroboleslavské posádce usadili dělostřelci spolu s dragounským plukem. Během druhé světové války sloužila kasárna Wehrmachtu. V poválečné posádce pak dělostřelci získali dominantní postavení, tradice jezdeckých jednotek se už neobnovila. Dělostřelecká éra se uzavřela v roce 1980, kdy se do Staré Boleslavi přestěhovala protivzdušná obrana státu, na jejíž tradici dnes navazuje 26. pluk velení řízení a průzkumu. Po rozdělení republiky v roce 1993 vzniklo ve Staré Boleslavi Velitelství logistiky a od roku 2003 je vojenská logistika dominantní složkou zdejší posádky. V roce 2004 vzniká 26. brigáda velení, řízení a průzkumu. V roce 2013 se z 26. brigády stává současný 26. pluk velení, řízení a průzkumu. Po mnoha reorganizacích v tom samém roce vzniká i Agentura logistiky.

Agentura logistiky

Jedná se o vojenské zařízení, které řídí přípravu, organizaci a realizaci všestranného logistického zabezpečení. Zajištuje rezort vybranými druhy majetku i služeb a zároveň usměrňuje hospodaření s nimi. Agentura poskytuje akviziční podporu v rozsahu své majetkové působnosti. Dále odpovídá za řízení, plánování a koordinaci vojenských přeprav a přesunů na území ČR i mimo něj. Ve vztahu k NATO vystupuje jako národní dopravní koordinační centrum a plní úkoly podpory hostitelskou zemí.

Agenturu logistiky tvoří odborníci technické a zbrojní služby, metrologie a odborného technického dozoru. Dále služby pohonných hmot a maziv, výstrojní, proviantní a ubytovací služby. Specialisté požární ochrany a ochrany životního prostředí, inženýrsko-letecké a letecké radionavigační služby, radiotechnického vojska, služby leteckého technického a provozního zabezpečení, letištní služby, vojenské dopravy, bezpečnosti a ochrany zdraví při práci.

Kromě ředitelství ve Staré Boleslavi má agentura podřízené prvky na území celé republiky. Ředitelem byl 1. ledna 2020 jmenován brigádní generál Stanislav Hudeček.

 

26. pluk velení, řízení a průzkumu

Druhým větším subjektem v Jaselských kasárnách je 26. pluk velení, řízení a průzkumu. Hlavním úkolem pluku je zabezpečit nedotknutelnost vzdušného prostoru České republiky a bezpečnost letového provozu ve vzdušném prostoru ČR, tento úkol je plněn nepřetržitě 7 dní v týdnu 24 hodin denně. Útvar je v rámci AČR zařazen do organizační struktury Vzdušných sil. Pluk zabezpečuje celou škálu činností, které vyplývají nejen z plnění úkolů pro alianční systém protivzdušné obrany NATINAMDS (Nato Integrated Air and Missile Defence System), ale taktéž pro potřeby Národního posilového systému protivzdušné obrany ČR.

Sídlo velitelství pluku je v posádce Brandýs nad Labem – Stará Boleslav, ale její podřízené jednotky jsou dislokovány téměř ve všech krajích České republiky. Velení 26. pluku jsou přímo podřízeny Stanoviště zabezpečení letových provozních služeb v Praze a Opravna leteckých radionavigačních systémů v Olomouci. Další podřízené jednotky jsou 261. Středisko řízení a uvědomování (jeho součástí je i vojenská hasičská jednotka), celkem sedm radiotechnických rot 262. radiotechnického praporu (rozmístěných po republice tak, že dokážou nepřetržitě pokrývat celé území České republiky) a 263. prapor podpory (včetně jednotky aktivní zálohy).

Dne 8. května 2018 byl pluku propůjčen čestný název „ARMÁDNÍHO GENERÁLA KARLA JANOUŠKA“.

Velitelem pluku je od 1. října 2018 plukovník gšt. Ing. Zdeněk Gabriel.

Kromě výše zmíněných vojenských útvarů sídlí v posádce i příslušnici vojenské policie, zdravotnické služby a finanční agentury.

autor a foto: ALog, 26.pvřpz