Prapor podpory nasaditelných sil Rakovník

rak.png

Prapor podpory nasaditelných sil je přímo podřízeným útvarem Agentury logistiky určeným k logistickému zabezpečení v oblasti podpory hostitelskou zemí na území ČR a k logistickému zabezpečení vlastních a aliančních sil na území ČR i mimo něj.

STRUKTURA:

1. rota podpory

Hlavním úkolem 1. roty je poskytnout logistické zabezpečení pro podporu HNS. Úkolem je provozovat místo podpory konvojů na území ČR (přesunů techniky), kde bude poskytnuto ubytování, stravování, zdravotnické zabezpečení a hygiena pro vojáky. Místo bude sloužit i pro techniku parkování a  doplnění PHM. Dalším úkolem bude zabezpečení parkování vozidel přepravujících munici a odsunutí neprovozuschopné techniky

2. rota podpory

Hlavním úkolem 2. roty podpory je zabezpečit místo podpory konvojů (Convoy Support Centre) na území ČR a v zahraničí ve prospěch jednotek NATO, EU a OSN, které poskytne projíždějícím konvojům možnost doplnit palivo u techniky. Součástí tohoto místa bude ubytování, stravování, hygiena a první pomoc pro vojáky přemisťujících se jednotek. Jednotka je dále schopná zabezpečit parkování techniky i s municí.

3. rota podpory

Provozuje místo pro shromáždění jednotek a materiálu (Staging Area). Zabezpečuje ubytování, stravování, hygienické zázemí a zdravotnické zabezpečení až pro 500 osob a pro 200 kusů techniky parkování a doplnění PHM denně. Úkol je obdobný jako u druhé roty. Navíc dokáže zmanipulovat materiál do 500 tun a to až 200 kusů kontejnerů. 

Velitelská rota

Úkolem velitelské roty je zabezpečit potřeby běžného chodu štábu. Rota v  poli buduje místo velení praporu a  vyčleňuje své příslušníky k ochraně a obraně tohoto místa. Dále se stará o výstavbu a nezbytné ženijní úpravy pro shromaždiště poškozené techniky a polní muniční sklad. Rota disponuje spojovací četou, která je určená k zabezpečení spojení v rámci praporu. Četa mobilních kontrolních týmů je schopná koordinovat, řídit a sledovat dopravu v důležitých dopravních uzlech (železniční stanice, letiště, přístavy, hraniční přechody). Hlavní typy techniky: nákladní automobily s přívěsem, automobil biologického a chemického průzkumu, pracoviště R-7-P na podvozku LRD.

Rota logistiky

Primárním úkolem roty logistiky je poskytovat logistické zabezpečení jednotkám praporu. Realizovat manipulaci, přepravu, dopravu a skladování všech druhů materiálu. Je schopná provádět údržbu a opravy techniky praporu. Stará se o vyproštění a odsun poškozené techniky. Rota zabezpečuje činnost a ochranu shromaždiště vojenské techniky a polního muničního skladu. Hlavní typy techniky: nákladní automobil s přívěsem, kontejnery, pojízdná dílna, tahač návěsů.

Obvaziště

Obvaziště bude zajišťovat základní zdravotnickou péči, budovat polní obvaziště, zabezpečovat prvotní odborné ošetření zraněných, třídit je a přesouvat z prostoru bojové činnosti. Dále zajišťuje odbornou zdravotnickou přípravu jednotlivců a specialistů CLS (Combat Life Saver). V  současné době se obvaziště podílí např. na pravidelném testování vojáků z  povolání útvaru. Dále zabezpečují střelby, KC z  řidičské přípravy apod. Technika: Sanita, pojízdná ošetřovna a převazovna Další jednotkou podílející se na chodu praporu je tzv. prvek posádkové podpory, který zabezpečuje úkoly spojené s chodem posádkových zařízení a budov.

Historie:

Areál rakovnických kasáren byl vybudován mezi lety 1928–1931, dá se říci na míru prvnímu útvaru, který zde byl od roku 1931 dislokován. Byl jím dělostřelecký pluk 301. Jednalo se o  útvar, který byl výjimečný svou výzbrojí i  použitím. Dělostřelecký pluk byl vyzbrojen těžkými kanony ráže 150 mm a 240 mm. Po druhé světové válce, ještě v roce 1945, se sem vrátil dělostřelecký útvar v  síle oddílu. O  třináct let později byl do těchto kasáren přemístěn 2. tankový pluk slánské tankové divize. K zajímavostem patří, že jeho tanková technika se na podzim 1970 účastnila zatěžkávací zkoušky rozestavěného Nuselského mostu v Praze. Dalším uživatelem kasáren v  Rakovníku se v  devadesátých letech minulého století stal 73. záchranný pluk, který sem byl přemístěn z Varnsdorfu. Ten byl následně reorganizován na 73. záchrannou a  výcvikovou základnu. Tato jednotka se účastnila např. odstraňování následků povodní u  obce Troubky na Moravě. Během dalších reorganizací byla základna přeměněna na 154. záchranný prapor a v roce 2008 na 152. ženijní prapor a  samostatnou záchrannou rotu. V roce 2013 byl prapor zrušen a armáda opustila areál kasáren. O tři roky později se sem ale vojenský život opět vrátil. Nejdříve tu vznikl organizační prvek pro vytvoření 45. mechanizovaného praporu v podřízenosti 4. brn, který se později přesunul pod 15. ženijní pluk. V  roce 2018 pak přešel do podřízenosti Agentury logistiky jako Organizační prvek pro vytvoření praporu HNS/RSOM. Oficiálně vzniká 1. 1. 2020.

Oficiální stránky praporu: O nás | Prapor podpory nasaditelných sil Rakovník (army.cz)