Naše symboly

ZNAK AGENTURY LOGISTIKY

Znak vychází z historického výkladu Velitelství sil podpory, které předcházelo Agentuře logistiky.

Čtyři pole ve štítu symbolizují tři hlavní vykonávané činnosti – vojenskou logistiku, vojenské zdravotnictví a poskytování podpory hostitelskou zemí (HNS). Čtvrté pole symbolizuje výkon státní správy.

Červená a černá barva šachovnice odkazují na tradiční husitské barvy. Symbolizují i pot a krev na cvičišti. Kalich je jak pohár na víno, které se při svátosti oltářní proměňuje v krev Kristovu, také je však kalichem vody, podané vyčerpanému, symbolem podpory.

Štít je v horní části zaobalen směrem dolů, je polcený na čtyři pole, uvnitř zlatý stínovaný husitský kalich (tradiční československý legionářský symbol).

Motto Agentury logistiky:

„S ÚCTOU, CTÍ, NADŠENÍ A HRDOSTÍ.“

 

BOJOVÝ PRAPOR VELITELSTVÍ SIL PODPORY A VÝCVIKU

Při příležitosti 61. výročí ukončení druhé světové války v Evropě na návrh ministra obrany propůjčil prezident České republiky Václav Klaus 8. května 2006 Velitelství sil podpory a výcviku bojový prapor.

Bojový prapor má tvar čtverce o délce strany 100 cm, na žerď s hlavicí se připevňuje pomocí látkového rukávu nebo šňůr. Užitým materiálem je polyesterová tkanina s atlasovou vazbou, vnitřně podložená, plně a plasticky vyšívaná hedvábím.

List praporu je po obou stranách lemován tzv. plamínkovým lemem, podobě jako standarta prezidenta republiky podle zákona č. 3/1999 Sb., o státních symbolech ČR.

Lícová strana praporu je čtvrcena, první a čtvrté pole jsou červená s českým lvem. Druhé pole je modré s moravskou orlicí a třetí je pole žluté se slezskou orlicí. Odstíny barev a kresba figur musí odpovídat velkému státnímu znaku podle zákona č. 3/1999 Sb., o státních symbolech ČR.

Uprostřed rubové strany praporu se nachází znak útvaru, nad ním a pod ním je otevřený název útvaru. Místo vlevo a vpravo od znaku útvaru může být užito pro zobrazení znaku města či organizace (maximálně dvou znaků, vlevo a vpravo), které se finančně podílely na zhotovení bojového praporu. V odůvodněných případech lze povolit výjimku, kterou uděluje, po doporučení Vojenského historického ústavu Praha, ministr obrany ČR.

Žerď bojového praporu je vyrobena z tvrdého dřeva s povrchovou úpravou mořením. Má délku minimálně 220 cm a průměr 4-5 cm. Ve své horní části je ukončena hlavicí ve tvaru českého lva nebo trojlístku, tvořeného oboustranně třemi kruhy o průměru 6 cm s českým, moravským a slezským znakem.

Je-li útvar nositelem čestného nebo historického názvu, připevňuje se k žerdi bojového praporu stuha s tímto názvem. Stuha má rozměry 100 x 100 cm a je vyrobena z ozdobných materiálů jako bojová zástava.

Vojenský historický ústav Praha zpracovává nebo schvaluje, na základě žádosti útvarů jednotlivé návrhy bojových praporů. Vede evidenci všech propůjčených bojových praporů včetně obrazové dokumentace. Je-li útvar zrušen, přebírá bojovou zástavu jako muzejní exponát.

Bojový prapor nyní využívá Agentury logistiky jako nástupce Velitelství sil podpory a výcviku.